Na czym polega masaż tajski?

Na czym polega masaż tajski?

Na czym polega masaż tajski?

Spis treści

Wywodzący się z Tajlandii, jest praktykowany od setek lat jako metoda na przywrócenie równowagi w ciele i umyśle. W ostatnim czasie zyskał dużą popularność na świecie i w Polsce. Masaż tajski różni się bardzo od wielu innych form masażu, które znamy z kultury zachodniej. Masaż tajski nie skupia się tylko na mięśniach, masaż tajski traktuje ciało jako całość i koncentruje się na przepływie energii.

Jak wygląda sesja masażu tajskiego?

Masaż tajski nie odbywa się na specjalnym stole do masażu, jak większość masaży, sesja masażu tajskiego odbywa się na specjalnej macie która jest ułożona na podłodze. Osoba która jest masowana, zazwyczaj jest ubrana w luźne i wygodne ubranie, które nie będzie ograniczać ruchów. Podczas sesji masażysta prowadzi ciało masowanego przez różnorodne pozycje, wykonując w tym samym czasie nacisk na określone punkty i stosując techniki rozciągania. Sesja trwa od 60 do 90 minut w zależności jaką opcję wybrała osoba masowana.

Jakie techniki stosuje się w masażu tajskim?

Rozciąganie, to jeden z głównych elementów masażu tajskiego. Masażysta wykorzystuje specjalne techniki, ciało masowanej osoby jest prowadzone przez masażystę przez różne pozycje, które przypominają jogę. Jest to jednak joga w wersji pasywnej, ponieważ masażysta wykonuje za nas ruchy, a my pozostajemy bierni. Rozciąganie ma na celu poprawę elastyczności mięśni i stawów oraz uwolnić napięcie nagromadzone w ciele. 

Akupresura, w tej technice masażysta uciska określone punkty na ciele, przypomina to akupunkturę bez użycia igieł. Te punkty odpowiadają za różne organy i funkcje ciała. Gdy masażysta na nie naciska, to stara się odblokować przepływ energii, co ma przynieść ulgę w bólu i poprawić ogólne samopoczucie. 

Manipulacja stawów w masażu tajskim pomaga w zwiększeniu zakresu ich ruchu. Dzięki precyzyjnym technikom masażysty, możliwe jest zwiększenie zakresu ruchu, jest to bardzo korzystne dla osób zmagających się z problemami stawowymi lub z ich ograniczoną ruchomością.

Techniki uciskowe stosowane przez masażystę, który używa do tego nie tylko dłoni i palców, ale także łokci i kolan, a nawet stóp. Siła i intensywność nacisku jest dostosowywana do potrzeb i tolerancji masowanego, dzięki czemu pozwala to na dokładne opracowanie głębokich warstw mięśniowych.

Jakie korzyści niesie za sobą masaż tajski?

Masaż tajski to nie tylko starożytna sztuka terapeutyczna, ale także golistyczna metoda dbania o zdrowie, która zyskuje popularność w ostatnim czasie. Jest to doskonały sposób na poprawę samopoczucia i kondycji fizycznej. Poniżej prezentujemy listę korzyści jakie niesie ze sobą masaż tajski:

 

  • Poprawia elastyczność – Dzięki regularnym sesjom, masaż tajski może znacznie zwiększyć elastyczność mięśni i stawów, zaleca się go osobom prowadzącym siedzący tryb życia.
  • Redukuje stres – Masaż tajski wprowadza ciało w stan głębokiej relaksacji, dzięki temu skutecznie redukuje stres i poprawia samopoczucie. 
  • Zwiększa energię – Masaż tajski stymuluje przepływ energii w ciele, przynosi uczucie odnowienia i zwiększa witalność
  • Poprawia krążenie – Dzięki technikom uciskowym i rozciągającym, poprawia krążenie krwi, sprzyja to dotlenieniu tkanek i usuwaniu toksyn z organizmu.
  • Łagodzi ból – Masaż tajski może pomóc w złagodzeniu bólu mięśni i stawów, a także w przypadku migren czy przewlekłych bólów pleców.

Podsumowanie

Masaż tajski to holistyczna forma terapii, która łączy w sobie elementy rozciągania, akupresury i manipulacji stawów, mające na celu przywrócenie równowagi energetycznej w ciele. Sesje odbywają się na macie, a masażysta, prowadząc ciało przez różnorodne pozycje, wspomaga poprawę elastyczności, redukcję stresu i zwiększenie energii. Techniki stosowane w masażu tajskim mają również korzystny wpływ na krążenie krwi oraz łagodzenie bólu mięśni i stawów, czyniąc go kompleksowym podejściem do dbania o zdrowie fizyczne i psychiczne.