Czy przed depilacja laserowa trzeba się golić?
Czy przed depilacja laserowa trzeba się golić?

Czy przed depilacja laserowa trzeba się golić?

Czy przed depilacja laserowa trzeba się golić?

Spis treści

Depilacja laserowa to jedna z najpopularniejszych metod usuwania niechcianych włosów. Jest skuteczna, trwała i mniej bolesna niż wiele innych metod. Ale czy przed takim zabiegiem trzeba się golić? To pytanie, które zadaje sobie wiele osób, zastanawiając się nad wyborem tej metody. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie, omawiając różne aspekty depilacji laserowej.

Co to jest depilacja laserowa?

Depilacja laserowa to metoda usuwania włosów, która polega na niszczeniu cebulek włosowych za pomocą wiązki światła laserowego. Laser przenika przez skórę do cebulek włosowych, gdzie jego energia jest absorbowana przez melaninę – pigment, który nadaje włosom kolor. Ta energia powoduje podgrzewanie i zniszczenie cebulek włosowych, co prowadzi do trwałego usunięcia włosów.

Depilacja laserowa jest skuteczna na różnych obszarach ciała, w tym na twarzy, pachach, bikini, nogach i plecach. Jest to również metoda, która może być stosowana zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Jednak skuteczność tej metody może zależeć od kilku czynników, takich jak kolor skóry, kolor włosów i faza wzrostu włosów, a nawet rodzaju wykorzystywanego lasera. Na rynku jest wiele urządzeń do epilacji laserowej i o ile każde z nich pełni podobną funkcję, o tyle różnią się swoja mocą i związaną z nią skutecznością w uzyskaniu oczekiwanego szybkiego efektu. Warto również wspomnieć o towarzyszącym zabiegowi odczuciom bólowym. Wykonywanie zabiegu wysokiej kasy laserem spowoduje, że niedość, że efekt uzyskamy przy mniejszej ilości powtórzeń zabiegu, co oczywiście wypłynie na końcowy koszt całego zabiegu, to dodatkowo dolegliwości z odczuwaniem bólu będę prawie znikome. Dzieje się to głównie dlatego, że dobrej klasy laser wokół głównej wiązki laserowej, posiada specjalną głowicę chłodzącą skórę prawie do -10 % Celsjusza, co powoduje, że skóra zostaje na ułamek sekundy zamrożona, przed przyjęciem docelowego światła laserowego.

Przygotowanie do depilacji laserowej

Przygotowanie do depilacji laserowej jest kluczowe dla osiągnięcia najlepszych wyników. Obejmuje to kilka różnych kroków, które powinny być podjęte przed zabiegiem.

Przede wszystkim, przed zabiegiem depilacji laserowej, skóra powinna być czysta i wolna od makijażu, kremów, olejków i innych produktów, które mogą zakłócić działanie lasera. Włosy w tym obszarze, powinny być całkowicie ogolone a skóra gładka, bowiem pozostawienie nawet niewielkich włosków będzie powodowało, że będą ona ” palone” wiązką lasera, a to przyczyni się do znacznych odczuć bólowych.

Dlaczego golenie jest zalecane przed depilacją laserową?

Golenie przed depilacją laserową jest zalecane z kilku powodów. Po pierwsze, pomaga to zwiększyć skuteczność zabiegu. Laser działa na melaninę w cebulkach włosowych, a nie na włosy na powierzchni skóry. Po drugie, jeśli włosy są zbyt długie, mogą one absorbować część energii lasera, co zmniejsza ilość energii, która dociera do cebulek włosowych, pozostawienie więc włosów zwiększy odczucia bólowe. Laser może powodować podgrzewanie włosów na powierzchni skóry, co może prowadzić do nieprzyjemnego uczucia pieczenia.

Jak prawidłowo się ogolić przed depilacją laserową?

Golenie przed depilacją laserową powinno być wykonane ostrożnie, aby uniknąć podrażnienia skóry. Oto kilka wskazówek, jak to zrobić:

  1. Użyj nowego, ostrego żyletki. Stare, tępe żyletki mogą powodować podrażnienia i wrzody.
  2. Nawilż skórę przed goleniem. Możesz to zrobić, biorąc ciepły prysznic lub kąpiel, co pomoże zmiękczyć włosy i ułatwić golenie.
  3. Użyj żelu do golenia lub pianki, aby zapewnić dodatkową ochronę skóry.
  4. Gol się w kierunku wzrostu włosów, nie przeciwko niemu. To pomoże zminimalizować ryzyko wrzodów i podrażnień.
  5. Po goleniu nałóż na skórę łagodzący krem lub balsam, aby pomóc w regeneracji skóry.

Co robić po depilacji laserowej?

Po zabiegu depilacji laserowej ważne jest, aby odpowiednio zadbać o skórę. Oto kilka wskazówek, jak to zrobić:

  • Unikaj ekspozycji na słońce. Skóra po depilacji laserowej może być bardziej wrażliwa na słońce, co może prowadzić do oparzeń słonecznych i przebarwień. Dlatego ważne jest, aby chronić skórę przed słońcem, nosząc odzież ochronną i stosując krem z filtrem przeciwsłonecznym.
  • Nie gol się bezpośrednio po zabiegu. Skóra może być podrażniona i wrażliwa po depilacji laserowej, dlatego ważne jest, aby dać jej czas na regenerację przed goleniem.
  • Stosuj łagodzące kremy lub balsamy. Mogą one pomóc złagodzić wszelkie podrażnienia i przyspieszyć proces gojenia skóry.
  • Unikaj gorących kąpieli i saun. Wysoka temperatura może podrażnić skórę po depilacji laserowej.

Podsumowanie

Depilacja laserowa to skuteczna metoda usuwania niechcianych włosów, ale wymaga odpowiedniego przygotowania. Golenie przed zabiegiem jest zazwyczaj zalecane, aby zwiększyć skuteczność zabiegu i zminimalizować dyskomfort. Jednak ważne jest, aby robić to ostrożnie, aby uniknąć podrażnienia skóry. Po zabiegu ważne jest również odpowiednie pielęgnacja skóry, aby przyspieszyć proces gojenia i zapobiec podrażnieniom.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące depilacji laserowej, zawsze warto skonsultować się ze specjalistą, który z pewnością przedstawi wytyczne postępowania przed zabiegiem epilacji laserowej owłosienia,  dostarczyć Ci również szczegółowych informacji na temat tego, czego możesz się spodziewać i jak najlepiej przygotować się do zabiegu.