Jak działa botoks
Jak działa botoks

Jak działa botoks

Jak działa botoks

Spis treści

Botoks to preparat zawierający toksynę botulinową, która działa na mięśnie, powodując ich tymczasowe osłabienie. Gdy jest wstrzykiwany w określone miejsca, blokuje sygnały nerwowe docierające do mięśni, uniemożliwiając im kurczenie się. W medycynie estetycznej jest to wykorzystywane do wygładzania zmarszczek, ponieważ zrelaksowane mięśnie powodują, że skóra nad nimi staje się gładka.

 

 • Blokowanie sygnałów nerwowych: Botoks blokuje sygnały przekazywane z neuronów do mięśni.
 • Osłabienie mięśni: W miejscu iniekcji mięśnie zostają tymczasowo osłabione lub sparaliżowane.
 • Wygładzanie skóry: Zrelaksowane mięśnie powodują, że skóra nad nimi staje się gładka, co redukuje widoczność zmarszczek.
 • Tymczasowy efekt: Działanie botoksu jest czasowe i zwykle utrzymuje się od 3 do 6 miesięcy, po czym zabieg można powtórzyć.

Jak działa toksyna botulinowa

 

Botoks, czyli toksyna botulinowa typu A, jest jednym z najbardziej znanych preparatów stosowanych w medycynie estetycznej. Choć słynie głównie z redukowania zmarszczek, niewielu wie, jak dokładnie działa na nasze mięśnie i skórę. Aby zrozumieć pełny obraz, zanurzmy się w naukowy świat botoksu.

Jak działa botoks

Blokowanie przekaźnictwa nerwowo-mięśniowego

Za ruchy naszych mięśni odpowiada przekaźnictwo nerwowo-mięśniowe. W skrócie, impulsy nerwowe przekazywane są z neuronów do mięśni za pomocą specyficznych neuroprzekaźników, głównie acetylocholiny, które docierają do receptorów znajdujących się na powierzchni mięśni. Gdy acetylocholina wiąże się z receptorem, mięsień się kurczy. Dobrze wiedzieć, że zabiegi estetyczne twarzy są bardzo bezpieczne.

Tutaj właśnie zaczyna działać botoks. Toksyna botulinowa blokuje uwalnianie acetylocholiny z zakończeń nerwowych. W rezultacie mięsień nie otrzymuje sygnału do skurczu i pozostaje w stanie relaksacji.

Efekt relaksacji mięśni

Dzięki blokadzie przekaźnictwa nerwowo-mięśniowego, botoks powoduje tymczasowy paraliż mięśni. W kontekście medycyny estetycznej oznacza to, że mięśnie odpowiedzialne za tworzenie zmarszczek mimicznych są osłabione. Skóra nad tymi mięśniami staje się gładka i napięta, co prowadzi do redukcji widoczności zmarszczek.

Warto zauważyć, że efekt botoksu nie jest trwały. Z czasem zablokowane zakończenia nerwowe regenerują się, a mięśnie odzyskują swoją zdolność do kurczenia. Dlatego zabiegi z użyciem botoksu trzeba powtarzać, aby utrzymać pożądany efekt.

Jak działa botoks

Procedura iniekcji

Botoks jest jednym z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej na świecie. Wybierając się na zabieg botoksu, warto wiedzieć, jak przebiega procedura, aby być na nią odpowiednio przygotowanym i wiedzieć, czego można się spodziewać zarówno podczas, jak i po iniekcji.

Jak przygotować się do zabiegu?

Konsultacja z lekarzem: Przed przystąpieniem do zabiegu konieczna jest konsultacja z lekarzem specjalistą w dziedzinie medycyny estetycznej. Lekarz oceni, czy jesteś odpowiednim kandydatem do zabiegu, omówi Twoje oczekiwania oraz ewentualne ryzyko.

Unikanie niektórych leków: Przed zabiegiem zalecane jest unikanie leków, które mogą wpłynąć na krzepliwość krwi, takich jak aspiryna czy niektóre niesteroidowe leki przeciwzapalne. Lekarz dostarczy pełnej listy preparatów do uniknięcia.

Nie spożywać alkoholu: Przynajmniej 24 godziny przed zabiegiem warto unikać spożywania alkoholu, który może wpłynąć na krzepliwość krwi i zwiększyć ryzyko siniaków.

Sam proces iniekcji

Zabieg botoksu jest stosunkowo krótki i trwa zazwyczaj od 10 do 30 minut.

 • Oczyszczenie skóry: Obszar, w którym będzie wykonywana iniekcja, jest dokładnie oczyszczany specjalnym roztworem antyseptycznym.
 • Znieczulenie: Choć sama iniekcja jest mało bolesna, w niektórych przypadkach można zastosować krem znieczulający.
 • Aplikacja botoksu: Lekarz dokładnie wstrzykuje botoks w wyznaczone punkty na twarzy za pomocą bardzo cienkiej igły. Liczba iniekcji zależy od obszaru leczenia i indywidualnych potrzeb pacjenta.

Czego spodziewać się po zabiegu?

 • Lekkie zaczerwienienie i opuchlizna: W miejscu iniekcji może wystąpić delikatne zaczerwienienie oraz niewielka opuchlizna, które ustępują w ciągu kilku godzin.
 • Możliwość powstania siniaków: W miejscu wkłucia może pojawić się drobny siniak, który jednak zazwyczaj znika po kilku dniach.
 • Unikanie wysiłku fizycznego: Zaleca się unikanie intensywnego wysiłku fizycznego przez 24 godziny po zabiegu.
 • Pierwsze efekty: Pełne efekty botoksu stają się widoczne po 3-7 dniach od zabiegu i mogą utrzymywać się od 3 do 6 miesięcy.
 • Powrót do codziennych czynności: Większość pacjentów wraca do normalnych czynności zaraz po zabiegu, jednak zalecane jest unikanie masowania czy dotykania obszaru iniekcji przez 24 godziny.
Jeśli chcesz wiedzieć jaki jest koszt takich zabiegów to sprawdź nasz cennik botoksu.

Pamiętaj, aby po zabiegu śledzić swój stan i w razie jakichkolwiek niepokojących objawów skontaktować się z lekarzem. Botoks jest bezpiecznym zabiegiem, ale jak każda procedura medyczna, niesie pewne ryzyko.